LET ZRAKOPLOVOM, JESTE LI ZNALI?

Letenje zrakoplovom je fantastično iskustvo i donosi jedinstvenu senzaciju svakog putovanja kad kod polijetanja motor zatutnji brzinom od 130-290 km/h, prilijepi putnika za sjedalo i u kratkom ga vremenu oslobodi poput ptice prepuštajući se beskonačnom plavetnilu. A pogled iz ptičje perspektive na Planetu oživi svaku stanicu u tijelu i proširi svijest jer shvatimo koliko malo mjesto zauzimamo na ovom svijetu.

Nama je najdraže prijevozno sredstvo stoga donosimo neke zaista zanimljive činjenice kojima smo ostale fascinirane, a mogu pomoći svima koji imaju tjeskobu uoči leta.

Prema mnogim statističkim izvješćima putovanje zrakoplovom smatra se najsigurnijim prijevoznim sredstvom, jer od svih ostalih prometala na svijetu, najmanje se dogodilo zrakoplovnih nesreća. Letenje je zapravo sigurnije od vožnje, a šanse za pad zrakoplova su oko jedan prema deset milijuna. Komercijalni letovi brži su od brzine zvuka od 800-965 km/h i najbrže su sredstvo putovanja do odredišta.

Iako su zrakoplovi najsigurniji oblik prijevoza dobro je znati gdje je najbolje mjesto za sjedenje. Studije pokazuju da putnici na stražnjim sjedalima imaju veće šanse za preživljavanje i ona su najsigurnija, jer će vjerojatno biti najudaljenija od mjesta udara.

Isto tako važno je prilikom ulaska do svog mjesta pogledati gdje je najbliži izlaz u slučaju opasnosti, stoga je dobar savjet prije početka leta poslušati stjuardese koje objašnjavaju gdje su ti izlazi, te prebrojati redove od svog sjedala do izlaza, u slučaju da se mora puzati po mraku.

Iako toga nismo svjesni, uglavnom se leti u vakuumu, jer je zrak na krstarećoj visini toliko rijedak da su zrakoplovima potrebne kabine pod tlakom kako bi svima bilo ugodno, jer se bez pritiska ne bi moglo normalno disati.

Hrana u zrakoplovima se često čini neukusnom, ali to nije do zrakoplovne kompanije. Naime, suhi zrak, glasna buka i niski tlak na letu smanjuju ljudska osjetila zbog čega se ponekad obroci čine neukusnima. Kako bi pojačali naša umrtvljena osjetila kuhari često povećavaju količinu šećera i soli u svrhu što ukusnijih zalogaja, a prema istraživanjima dodaje se umami, ukusna peta kategorija okusa, koja nije pod utjecajem visine, već se naprotiv može pojačati visokom frekvencijom buke motora. Iz istog razloga sok od rajčice je vrlo popularan na letu.

Svo osoblje u zrakoplovu se pridržava određenih pravila kako bi naš let bio što sigurniji. Stoga je zanimljivo da pilot i kopilot u svojoj kabini za vrijeme leta nikada ne jedu isti obrok iz jednostavnog razloga, ako jedan dobije otrovanje hranom, njegov kolega će preuzeti kontrolu. Osim što imaju različite obroke, jedu ih u različito vrijeme. To je mjera opreza u slučaju da su oba obroka kontaminirana, a iz istog razloga piloti sa sobom nose vlastitu bocu vode za kuhanje kave i sl.

Neki prekooceanski zrakoplovi na duge letove imaju privatne spavaonice kojima se pristupa skrivenim stubištima iza kokpita ili na stražnjem dijelu zrakoplova. Unutar njih nalazi se od pet do deset kreveta za članove posade, u pilotskoj kabini i kupaonica, ovisno o zrakoplovu, u kojima ima dovoljno kreveta na kat ili bočnih kreveta podijeljenih zavjesama kako bi se osiguralo da je posada dobro odmorena.

Zrakoplovi su dizajnirani da izdrže udar munje, ako ih kojim slučajem ista pogodi, što je otprilike jednom godišnje oni to mogu podnijeti. Munja obično putuje duž vanjskog omotača zrakoplova i izlazi bez nanošenja štete zrakoplovu.

Pušenje u zrakoplovima nije dopušteno od kasnih 1990-tih, ali u njima još uvijek postoje pepeljare u toaletu, kao dio minimalne opreme koju mora imati i zakonski je uvjet. Isto iz razloga ako bi netko nezakonito zapalio cigaretu u WC-u potrebno mu je mjesto za odlaganje, umjesto da opušak baci u smeće gdje bi mogao zapaliti papirnate ubruse i izazvati katastrofu.  Isto tako kazne za pokušaj pušenja u zrakoplovu su ogromne, tako da se pušačima savjetuje strpljenje, flasteri ili žvakače kako bi izdržali letove preko 20 sati.

Tijekom leta kapetan ima ovlasti zadržati putnika ili pozvati stjuardese da učine isto, ukoliko vjeruje da su posada ili sigurnost zrakoplova u opasnosti. To se koristi samo u najekstremnijim slučajevima, a za tu svrhu imaju „lisice“ koje su često u obliku plastične spone ili produžeci pojaseva. Nitko od posade ne može službeno uhititi osobe u pravnom smislu, ali kapetan može pozvati policiju da pričeka zrakoplov na odredištu.

“Crna kutija” nije crna, zapravo je jarko narančasta kako bi bila lako vidljiva u olupini. Ovaj snimač podataka o letu pomaže istražiteljima da odgonetnu što se dogodilo ukoliko dođe do nesreće ili pada zrakoplova.

Pogled na Uluru – Australia’s Northern Territory

Sudar zrakoplova i ptica nisu neuobičajeni i obično su bezopasni osim što stvaraju jaku buku, rijetko uzrokujući nesreće. Piloti prolaze rigoroznu obuku kako bi se nosili s jatima ptica u smislu da treniraju letjeti sa samo jednim motorom. Najpoznatiji kapetan na svijetu Chesley poznat kao „Sully“ upravljalo je avionom kad je udario u jato kanadskih gusaka i ostao bez oba motora, a u filmu „Sully – Čudo s Hudsona“ u režiji Clinta Eastwooda savršeno ga je odigrao Tom Hanks sigurno sletjevši na rijeku Hudson u New Yorku. 

Bile smo na puno svjetskih aerodroma, velikih i malih, posljednje putovanje je trajalo mjesec dana i sadržavalo je 14 letova, ali uvijek i ponovo bi izdvojile aerodrom u Singapuru kao najbolji i najljepši na svijetu.

Naše najdraže putovanje je uvijek do Sydneya, a zadnje je trajalo 28 sati, mada kad sletimo u Australiju, predivan raj na zemlji, poželimo ostati zauvijek. A jedna od nas tri je tako i učinila.

Želimo vam puno putovanja zrakoplovima gdje god poželjeli

Hvala

I Sretan Put!

Pratite nas na našim društvenim mrežama kako ne biste ništa propustili:

O nama

Mi smo jedan sjajan tim, mama i dvije kćeri, zaljubljenice u putovanja. Naš cilj je potaknuti vas da se upustite u avanturu upoznavanja naše prekrasne planete Zemlje, a ako vas pričama u tome potaknemo, naša misija je ostvarena.

© 2025 isretanput | Sva prava pridržava